// Wąwozy wiosną wiją się i rosną… | Włóczykije.eu

Wąwozy wiosną wiją się i rosną…

Wpis z 5 maja 2014, wstawiony przez

…a przynajmniej obrastają, i to nie tylko sosną. Ciała wodne w maju wypełniają się ciałami mającymi dopiero obrosnąć w kończyny, lecz już teraz kłębiącymi się w oczekiwaniu na majometamorfozę.

Polskę podbijają płazy - od Poznania po park krajobrazowy skierbieszowski.

Polskę podbijają płazy – od Poznania po park krajobrazowy skierbieszowski.

Dość zaskakujące jest, że podobnymi plenami plemnikopodobnych płazopoczwarek nie interesują się ptaki. Być może przewidująco planują poczekać, aż kijanki podrosną i będą w stanie nie tylko dostarczyć sporo więcej pożywienia, lecz również w przyszłości podtrzymać gatunek. Alternatywnym wytłumaczeniem może być ich ukrycie wśród zakrętów i ślepych zaułków roztoczańskich wąwozów, wijących się nie mniej niż same protożaby.

Wąwozy roztaczają się wokół

Wąwóz zbyt wąski na wóz

Zresztą to pewnie same żaby (w ewentualnej współpracy z bandą bobrów) oznakowały drogę ku swemu lęgowisku, przy okazji wznosząc (czy aby nie przedwcześnie?) znak swojej victorii…

V jak via silvae

…choć nie jest to jedyne wytłumaczenie, biorąc pod uwagę, że miejsce to uświetnił już wcześniej jeszcze-nie-kardynał Stefan Wyszyński, ukrywając się przed Niemcami w przyskierbieszowskich lasach w latach 1941-42, modląc się, medytując i udzielając sakramentów, w tym pokuty i Eucharystii partyzantom AK.

Kapliczka pamięci kardynała  Stefana Wyszyńskiego w krasnystawskim nadleśnictwie

Kapliczka pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego wzniesiona i poświęcona w krasnystawskim nadleśnictwie w 2010 r.

Podziel się z innymi:
  • Print
  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

stat4u